Single Blog Title

This is a single blog caption

Si ndikon RA pjesë të ndryshme të trupit?

Si ndikon RA pjesë të ndryshme të trupit?

Njerëzit ndiejnë simptomat kryesore të artritit reumatoid në nyjet e tyre. Sidoqoftë, kjo gjendje mund të prekë shumë pjesë të tjera të trupit, përfshirë sytë, mushkëritë dhe zemrën.

Artriti reumatoid (RA) bën që sistemi imunitar i një personi të sulmojë indet e shëndetshme. Pa trajtim, RA mund të ketë efekte të gjera.

RA prek nyjet, por edhe lëkurën, trurin, zemrën dhe zona të tjera. Ndërkohë, ilaçet për RA gjithashtu mund të shkaktojnë efekte anësore në të gjithë trupin.

Në këtë artikull, ne shikojmë gamën e larmishme të ndryshimeve që lidhen me RA. Ne gjithashtu përshkruajmë efektet afatgjata të RA në trup dhe rezultatet e mundshme.

Cilat pjesë të trupit preken nga RA?

RA është një sëmundje autoimune. Mjekët gjithashtu e klasifikojnë atë si një sëmundje sistemike sepse mund të ketë efekte në të gjithë trupin.

Kredia e imazhit: Stephen Kelly, 2018

nyjet

RA mund të prekin pothuajse çdo bashkim në trup, dhe zakonisht zhvillohet në gishta, duar dhe këmbë. Zakonisht ndikon në të njëjtën bashkim nga të dy palët, për shembull, të dy gjunjët. RA nuk ndikon në nyjet sakroiliake, të cilat bashkohen me shtyllën kurrizore në legen. Në shpinë, ajo prek vetëm dy nyje në qafë.

Gjendja kryesisht synon rreshtimin e nyjeve, të quajtur sinovium. Në RA, sinoviumi bëhet i përflakur, i fryrë dhe i trashë, për shkak të përhapjes së qelizave. Kjo mund të çojë në ngurtësi, dhimbje dhe humbje të lëvizshmërisë. Dhimbja e nyjeve dhe ngurtësia në mëngjes mund të jetë një shenjë e hershme e RA.

Skeleti

nyjet përmbajnë kërc, i cili parandalon që kockat në bashkim të fërkojnë së bashku. Me kalimin e kohës, inflamacioni nga RA mund të bëjë që kërcit të prishet.

Nëse kockat fërkohen së bashku, ajo mund të dëmtojë përgjithmonë bashkimin. Ky është një shkak i rëndësishëm i dhimbjes dhe ngurtësisë tek njerëzit me RA të përparuar.

RA gjithashtu mund të bëjë që kockat të humbasin densitetin, duke çuar në osteoporozë, e cila përfshin kockat të bëhen më të holla dhe më të brishta. Hulumtimi nga viti 2020 përshkruan osteoporozën si një ndërlikim të zakonshëm të RA dhe sugjeron që mund të ndodhë sepse tiparet e ngjashme imune dhe inflamatore luajnë një rol në të dy kushtet. Një humbje e kockave rrit rrezikun e prishjeve dhe frakturave.

Njerëzit që përdorin kortikosteroide për të menaxhuar RA kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të osteoporozës, dhe kështu ekspertët rekomandojnë të përdorin dozën më të ulët të mundshme.

lëkura

Deri në 20% të njerëzve me RA zhvillojnë nyje reumatoid afër nyjeve dhe pikave të presionit. Këto janë gunga të vogla, të forta, të bëra nga inde inflamatore.

nyjet reumatoid zhvillohen nën lëkurë, mbi zonat kockore. Ndërsa ato shpesh janë pa dhimbje dhe në përgjithësi jo një shkak për shqetësim, ato mund të shkaktojnë siklet nëse një person vendos presion mbi ta, siç është kur gjunjëzohet. Në disa raste, infeksioni dhe ulcerat mund të ndodhin. Vendet më të zakonshme për nyjet janë gishtat dhe bërrylat, të cilat njerëzit shpesh mbështeten në krahët e një karrige.

RA gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion në lëkurë, ndonjëherë duke çuar në:

 • Arna të kuqe
 • ënjtje
 • Infeksioni
 • Ulçera, në disa raste

ulcera në RA është zakonisht një shenjë e vaskulitit, e cila përfshin inflamacionin e enëve të gjakut. Nëse ulcerat zhvillohen, kjo mund të tregojë se personi ka sëmundje më aktive që prek të gjithë sistemin e tij. > Duart

 • brishtësia, ndarja ose trashja e thonjve
 • Në raste të rralla, papula, nyje, pllaka, lezione dhe ulcerat
 • Plagët gjithashtu mund të duhen më shumë kohë për t’u shëruar në dikë me RA. Shumë faktorë që lidhen me sëmundjen, përfshirë vaskulitin, mund të kenë këtë efekt.

  Përveç kësaj, disa ilaçe RA mund të shkaktojnë skuqje të lëkurës.

  Goja

  Njerëzit me RA mund të përjetojnë xerostomia, ose gojën e thatë.

  Të kesh RA rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjes së Sjögren, gjë që shkakton thatësi në sy dhe gojë, midis simptomave të tjera. Ashtu si RA, sëmundja e Sjögren është një çrregullim inflamator autoimune.

  RA gjithashtu mund të shkaktojë që kanalet e pështymës të ngushtohen ose mbyllen, duke çuar në një ndjenjë të pakëndshme të thatësisë dhe vështirësisë për të ngrënë dhe gëlltitje. Goja kronike e thatë mund të kontribuojë në gingivit dhe prishjen e dhëmbëve.

  Sytë

  RA gjithashtu mund të shkaktojnë inflamacion në sy, si dhe sindromën e syrit të thatë, të cilat mund të çojnë në acarim të vazhdueshëm dhe përfundimisht të dëmtojnë kornea.

  Efektet e RA në sy mund të përfshijnë:

  • Sytë e thatë, një veçori të sjögren’s
  • skleritit, ose inflamacionit të të bardhëve të Sytë
  • Uveitis, ose inflamacion i syrit të brendshëm
  • okluzioni vaskular retinal, ose enët e bllokuara të gjakut në sy
  • glaukoma, e cila dëmton nervin optik
  • Kataraktet, që rezulton harmoniqhealth.com nga inflamacioni në lentet optike

  mushkëritë

  Në rreth 80% të njerëzve me RA, sëmundja prek mushkëritë. Kjo mund të mos shkaktojë simptoma, por inflamacioni i zgjatur në mushkëri mund të çojë në fibrozë pulmonare, të cilat mund të shkaktojnë vështirësi në dhëmbje dhe frymëmarrje.

  Nodulet reumatoid gjithashtu mund të formohen në mushkëri, megjithëse këto zakonisht nuk janë një shkak i rëndësishëm për shqetësim.

  Disa ilaçe RA mund ta bëjnë sistemin imunitar më pak të efektshëm. Kjo mund t’i bëjë njerëzit më të prekshëm ndaj infeksioneve të frymëmarrjes, përfshirë pneumonia dhe tuberkulozi.

  Zemra

  Inflamacioni nga RA mund të dëmtojë zemrën dhe enët e gjakut. Në disa raste, pasojat janë kërcënuese për jetën.

  RA mund të shkaktojë komplikimet e mëposhtme:

  • Inflamacioni mund të çojë në një nivel të ulët të qelizave të kuqe të gjakut, duke rezultuar në simptoma të tilla si dhimbje koke dhe lodhje.
  • Inflamacioni kronik mund të dëmtojë muret e enëve të gjakut. Kjo mund të bëjë që trupi të thithë më shumë kolesterol, i cili mund të bëjë që pllaka të ndërtohet brenda arterieve.
  • Sulmi në zemër ose goditja në zemër: Këto mund të rezultojnë nëse pllaka ndërton dhe bllokon një arterie ose një enë tjetër gjaku.
  • RA mund të shkaktojë inflamacion në rreshtimin e zemrës, perikardium, duke çuar në dhimbje në gjoks.

  Simptomat përfshijnë dhimbjen, mpirjen, dhe ndjesitë e djegies dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Këto mund të zhvillohen në duar dhe këmbë.

  Sipas disa hulumtimeve, neuropatia periferike mund të prekë pothuajse 40% të njerëzve me RA dhe është më e zakonshme tek njerëzit e moshuar dhe ata me RA më të rëndë.

  Kur RA zhvillohet në dore, mund të çojë në sindromën e tunelit Carpal. Kjo ndodh kur indi i përflakur në dore shtrydh një nerv që shtrihet nga parakrahu.

  Këmbët

  Nëse RA ndikon në këmbët, ai mund të kufizojë lëvizshmërinë e personit. Për shkak se këmbët mbajnë peshën e trupit, dhimbja mund të bëhet e rëndë.

  RA shpesh zhvillohet në nyjet e gishtërinjve dhe, më rrallë, kyçin e këmbës. Gjendja gjithashtu mund të çojë në:

  • Bursae të përflakur, të cilat janë qese të dhimbshme, të mbushura me lëng që shfaqen në topat e këmbëve
  • Nodules në jastëkun e thembra , tendoni i Akilit dhe zonat e tjera kockore, në pikat e presionit
  • misri dhe calluse, copëza të lëkurës së fortë dhe të trashë që zhvillohen ndërsa forma e këmbës ndryshon
  • ulcerat, nëse personi nuk merr trajtim
  • kompresim nervor, kur RA dëmton një bashkim
  • Problemet >

  Nëse RA shkakton probleme të qarkullimit të gjakut, këmbët ose gishtërinjtë e tyre mund të bëhen të mpirë lehtë ose të zhvillojnë një nuancë të kaltërosh. > "

 • Ndryshimet e sjelljes
 • Përgjigja ndaj dhimbjes kronike
 • Si rezultat i arterieve të bllokuara në tru
 • Për shkak të mungesës së ushtrimit
 • si rezultat i inflamacionit, i cili mund të jetë i ulët -Level
 • Veshkat dhe mëlçia

  Ilaçet me recetë për RA mund të shkaktojnë komplikime, përfshirë dëmtimin e mëlçisë dhe veshkave. Kjo mund të rezultojë nga përdorimi afatgjatë i lehtësimit të dhimbjes ose ilaçeve anti-inflamatore.

  Efektet afatgjata të artritit reumatoid

  RA është një sëmundje progresive që zakonisht përkeqësohet gradualisht, megjithëse ilaçet mund të ndihmojnë në ngadalësimin e përparimit të tij.

  Me kalimin e kohës, simptomat mund të bëhen më të rënda ose të fillojnë të ndikojnë në nyje të tjera ose pjesë të trupit nëse trajtimi nuk është mjaft efektiv. Për njerëzit me raste më të përparuara, operacioni ose zëvendësimet e përbashkëta mund të ndihmojnë.

  RA mund të jetë i paparashikueshëm. Në planin afatgjatë, njerëzit me RA mund të vërejnë:

  • Ndryshimet në ashpërsinë dhe shpeshtësinë e simptomave
  • Periudhat në të cilat flakërojnë simptomat, të cilat mund të bëhen pak a shumë të shpeshta
  • Periudhat e faljes që ndryshojnë në gjatësi

  Kur RA përparon, simptomat shfaqen më shpesh, dhe dhimbja shpesh rritet më keq. Më poshtë janë indikacionet e zakonshme që RA po përparon:

  • Rritja e dhimbjes dhe ënjtjes
  • Dhimbja dhe ënjtja ndodhin më rregullisht
  • Simptoma të tjera lindin më shpesh dhe e fundit Simptomat më të gjata

  Simptomat që përkeqësohen ose shfaqen më shpesh duhet të kontaktojnë një mjek.

  Njerëzit me RA shpesh përfitojnë nga një plan trajtimi i përshtatur. Udhëzimet e publikuara nga Kolegji Amerikan i Reumatologjisë dhe Lidhja Evropiane kundër reumatizmit rekomandojnë që mjekët të punojnë me secilin individ për të zhvilluar një plan që i përshtatet simptomave të tyre specifike. Kjo mund të përfshijë trajtim nga specialistë në zona të ndryshme.

  Cila është këndvështrimi për RA, dhe a ndikon në jetëgjatësinë?

  Përmbledhje

  RA është një gjendje inflamatore që shkakton dhimbje dhe ënjtje në nyje dhe gjithashtu mund të ndikojë në zona të tjera, përfshirë lëkurën, sytë, trurin dhe sistemin kardiovaskular. Mund të rrisë rrezikun e problemeve të tjera shëndetësore, të tilla si një sulm në zemër ose goditje në tru. Simptomat

  kanë tendencë të luhaten, përkeqësohen dhe përmirësohen në mënyrë periodike. Trajtimet mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave, të ngadalësojnë përparimin e sëmundjes dhe të zvogëlojnë rrezikun e dëmtimit të përhershëm.

  • dhimbjet e trupit
  • Artriti reumatoid
  • dhimbje/anestetikë